The Guardian İstanbul’da geçen en iyi filmleri seçmişti. Listenin 2011 yılında yapıldığını hatırlatarak sizlerle paylaşıyoruz. İşte o filmler:

From Russia with Love, Terence Young, 1963 (Rusya’dan Sevgilerle)

Sean Connery’yi James Bond olarak izlediğimiz filmin bir kısmı İstanbul’da geçiyor. (Beyazıt, Sulukule, Yerebatan Sarnıcı)Tarzan in Istanbul/Dracula in Istanbul/Kilink in Istanbul (Tarzan İstanbul’da, Dracula İstanbul’da, Kilink İstanbul’da)

Türk Star Wars, Star Trek, Rocky, Rambo, Süperman filmleri olur da Türk Kiling, Dracula, Tarzan olmaz mı?Topkapı, Jules Dassin, 1964

Peter Ustinov’a En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü kazandıran film, Topkapı Sarayı’nda geçiyor.Midnight Express, Alan Parker, 1978 (Geceyarısı Ekspresi)

İki Oscar ödüllü sevilen film ülkemizde ise büyük tartışmalara yol açmıştı. Yönetmen Alan Parker, aslında Billy Hayes’in kitabına dayanarak oluşturduğu senaryoda ilk senarist Oliver Stone’un abartıya kaçtığını, sonra da kendisi filmi ele alırken biraz daha gerçeklikten uzaklaşıp, amacından saptığını dile getirerek, filmdeki hakaret unsurlarından dolayı özür dilemişti.Uzak (Distant), Nuri Bilge Ceylan, 2002

Nuri Bilge Ceylan’ın yazıp yönetip görüntü yönetmenliğini ve kurgusunu üstlendiği bu harika film de listede yer alıyor. 56. Cannes Film Festivali’nden En İyi Erkek Oyuncu ödülü ile dönen filmin başrol oyuncusu Emin Toprak’ı 2002’de trafik kazası sonucu kaybetmiştik.Politiki Kouzina (A Touch of Spice), Tassos Boulmetis, 2003 (Baharatın Tadı)

“Politiki kouzina” kelime anlamı ile “Şehrin Mutfağı” anlamını taşır. Kast edilen şehir İstanbul’dur.

Film, çocukluğu İstanbul’da geçmiş Yunan astrofizikçi Fannis’in, yemeklerden yola çıkarak kendisine hayat dersleri veren dedesi için yıllar sonra bu şehre dönüşünü konu alıyor.Hamam, Ferzan Ozpetek, 1997

Ferzan Özpetek’in ünlü filmi de Guardian’ın listesinde. Hamam, yıllar önce İtalya’yı terk edip İstanbul’da yaşamaya başlayan, teyzesinin öldüğünü ve kendisine miras olarak bir hamam bıraktığını öğrenen, meslek hayatında başarılı, evlilik hayatında ise problemli genç mimar Francesco’nun İstanbul’a gelişi ve Mehmet adlı gençle ilişkisini anlatıyor.Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul, Fatih Akın, 2005 (İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek)

Fatih Akın’ın müzik belgeseli Siyasiyabend, Sezen Aksu, Selim Sesler, Orient Expressions, Orhan Gencebay, Müzeyyen Senar, Mercan Dede, Erkin Koray, Duman, Ceza, Brenna MacCrimmon, Baba Zula, Aynur ve Alexander Hacke gibi birbirinden önemli müzisyenlere yer veriyor.


Somersault in a Coffin (Tabutta Rövaşata), Derviş Zaim, 1996

Derviş Zaim’in 1996 yapımı başyapıtı “Tabutta Rövaşata” da listede. Araba sevdalısı bir otomobil hırsızının hüzünlü öyküsünü anlatan film yurt içinde pek çok ödül kazanmıştı. Başrolde Ahmet Uğurlu’nun başarılı performansının yanı sıra filmde Tuncel Kurtiz ve Ayşen Aydemir de yer alıyor. 


My Only Sunshine (Hayat Var), Reha Erdem, 2008

Reha Erdem’in yazıp yönettiği, ergenlik çağındaki bir kızın hayatında karşılaştığı zorlukları konu alan 2008 yapımı Hayat Var filminde Elit İşcan, Erdal Beşikçioğlu, Levend Yılmaz ve Banu Fotocan yer alıyor. Filmin müzikleri ise Orhan Gencebay’a ait.

İlgili Makaleler

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir